pühapäev, 20. mai 2018

Tartust läbi Kolga-Jaani, Olustvere ja Suure-Jaani Tallinnasse

Ilusal kevadpäeval hakkasime Avoga Tallinna poole sõitma ja mõtlesime teha väikese ringi, seda enam, et Tartu-Tallinn maantee on jubedalt ära tüüdanud. Nagu ikka, kulus lõpuks terve päev ühes ja teises kohas peatustele ning Tallinnasse jõudsime alles õhtul hilja.

Karukellad tee ääres

Keerasime auto nina põhjasuuna asemel läände ja jõudsime Kolga-Jaani. See on üks tore koht ja me oleme seal varemgi peatunud. Kirik oli avatud, seal käis parajasti jumalateenistus. Koos õpetaja, orelimängija ja kirikuteenriga oli teenistusel kokku 6 inimest, üks väga vana naine ja tema kaks keskealist saatjat. Meiega kokku oli kirikulisi juba kaheksa. Kuna parajasti hakati laulma, siis võtsime ka lauluraamatud, istusime tagumisse pinki ja laulsime kaasa. Jumalateenistus lõppes ja kirikuõpetaja tuli kohe meie juurde, et uurida, mis tegelased me sellised oleme. Küllap oli tal suhtlemisvajadus, sest ta näitas meile kirikut ja kabelit, viis ka pastoraati, kus on Villem Reimani mälestustuba ning rääkis palju põnevaid lugusid Reimani, enda ja kiriku elust. Ilmselgelt oli ta laia silmaringiga ja maailma näinud inimene. Kahjuks ei jäänud enamus jutustatust meelde, aga väga huvitav oli. 

Kolga-Jaani Johannese kirik

Haruldane altarivitraaž kirikus

Õpetaja Peeter Parts meile kirikut näitamas

Kolga -Jaani kiriku ajaloo algallikad on väga puudulikult säilinud ja toetuvad suures osas legendidele. Ehitusviisi järgi otsustades pärineb Kolga-Jaani kirik 15. sajandist, aga paljud faktid viitavad sellele, et algne kiviehitis pärineb hoopis 14. sajandi algusest. Nimetus Kolga on tuletatud kirikukihelkonna asendist - seda piiravad sood ja rabad ning kirik asub eemal suurematest teedest.

Kirik on korduvalt kannatanud sõdades, kuid võlvid siiski säilisid. Tõenäoliselt on pühakoda teatud aja ka kasutamata seisnud ja metsa kasvanud, sest legend räägib, et jahimehed olid paksus metsas mäekünkal lõket teinud ja avastanud äkki, et seisavad kiriku võlvidel.

Aastail 1890-1917 oli õpetajaks Villem Reiman, üks rahvusliku liikumise juhte, kes laskis teha kirikus põhjaliku remondi. Riiast, Ernst Tode töökojast telliti 1903. aastal altarivitraaž “Tulge minu juurde”, mis on ainulaadne Eestis. Kirikuõpetaja rääkis meile, et see vitraaž saadeti Riiast rongiga Tartusse ja Reiman olevat hobusereega seda raudteejaamast ära toomas käinud. 1988. aastal püstitati Muinsuskaitse seltsi eestvedamisel Kolga-Jaani kirikuväravate kõrvale Villem Reimani mälestussammas.


Villem Reimani mälestusmärk kabeli taustal

Kolga-Jaani kabeli ehitamisaasta pole teada. Selle ukse kohal olev raidkirjas kivi aastaarvuga 1846 tähistab ilmselt kabeli ümberehitust, mille tulemusena omandas hoone barokse välisilme. Kabelis on Jüri Arraku 2008. aastal maalitud puidust rist ja laemaaling - puidule kinnitatud lõuendil silm, mis vaatab alla inimeste peale, 


Kabelis on Jüri Arraku maalitud puurist ja lagi

Kolga-Jaani keskus on ilus ja unine ristmik, kus on pood ja rahvamaja, mille ees nõukogudeaja pärandina kipsist hirvekuju. Elanikke on siin umbes 400. 


Rahvamaja hirvega





Kolga-Jaanist sõitsime Olustvere suunas ja vahepeal jäi tee äärde Parika raba ja Parika järve vaatetorn. Vaatetorni juurde saab laudteed mööda ja tornist avanevad vaated Parika soostuvale järvele ja õigel hooajal ka arvukatele lindudele. Raba elustiku kaitsmiseks on selle põhjaosas looduskaitseala, lõunaosa on aga kuivendatud ja seal käib turbatootmine.


Turbatootmine

Parika raba vaatlustorn

Vaade rabajärvele

Sookail

Pisut edasi sõites sattusime kummituskülla Tõnissaarele. Siinne miljöö oli väga sarnane Viivikonnale - kahekordsed elumajad tühjade aknaaukudega, võssakasvanud hoovid. Mõnes majas paistis siiski elu ka olevat ja üks räsitud välimusega naisterahvas tuli meiega ka vestlema. 10 aastat tagasi sai see küla kuulsaks tänu Võsareporteri saatele, kus olevat põhjalikult naabritevahelisi suhteid klaaritud.

Tõnissaare





Olustveres elas kunagi mu klassiõde ja temal sai ikka külas käidud. Hiljem käisin siin mõisas kuulsat teatrietendust "Onu Vanja" vaatamas ja mõned aastad tagasi mängiti mõisa aidas Ugala "Vereliini". Tol viimasel korral Liisiga natuke jalutasime ka mõisa ümber ja olime rõõmsalt üllatunud, kui kenaks oli siin kõik tehtud. Nüüd võtsime Avoga rohkem aega, et suurele kompleksile ring peale teha.

Mõis rajati Olustverre juba orduaja lõpul, aga praegusele kohale ehitati kompleks 1630-ndatel aastatel. Sel ajal oli härrastemaja ühekorruseline. 20. sajandi alguses ehitati uus inglise maamajade stiilis historistsistlik peahoone. Pikka aega kuulus mõis Fersenite suguvõsale, pärast riigistamist oli siin kool. Tänapäeval on mõisas turismikeskus ja muuseum.

Mõisapark rajati inglise stiilis maastikupargina arvatavasti 18. sajandi keskel. Siin asub viis allikatoitelist tiiki. Pargi ehteks on mitmed väikevormid nagu rataskaev, krahvi allikas  ja raudkettidega sillad tiigil. Viinavabrik oma punase katuse ja pika korstnaga loob tiigile maalilisi peegeldusi. Mõisaparki ümbritseb kõrge kivimüür.

Värrvirõõmus lilleilu

Mõisatallide kompleks

Sepikoda


Viinavabrik ehitati 1850. aastal

Härrastemaja


Härrastemaja fuajee

Need on vist lihtsalt elumajad



Käes oli juba hiline pealelõuna ja me suundusime vanasse tuttavasse pubisse Arturi Juures Suure-Jaanis. Siin saab alati väga hästi süüa ja kui ilm on ilus, võib istuda terrassil ja nautida veskipaisul kohisevat veemöllu. 2017 olen siin blogis kirjutanud Suure-Jaani kohta:

Siinne kirik kõrgemal künkal, värviline pastoraadihoone, paisjärv ja kohvik Arturi Juures vanas vesiveskis moodustavad väga romantilise keskuse. 13. sajandil ehitatud Evangelist Johannese kirikus asuvad muuhulgas Köleri matusepärjad ja Kriisade valmistatud kontsertorel, samuti vanim eesti ratasrist Anne Ratccsepa nime, pesukurika kontuurkujutise ja daatumiga 1598. Kahjuks pole me neid aardeid oma silmaga näinud, sest kirikusse sisse pole veel õnnesunud saada.

Kaunis puidust barokne pastoraadihoone valmis 1799. aastal. Nõukogude ajal oli hoones lasteaed, nüüd kuulub see taas kogudusele ja renoveeriti alles mõned aastad tagasi. Õnneks on hoone säilitanud oma kunagise ilme kuni originaaldetailideni välja.

Pubi "Arturi juures"

Suure-Jaani kesklinn

Evangelist Johannese kirik

Korrastatakse pastoraadi ümbrust

pühapäev, 13. mai 2018

Kevad Võrumaal, Ülgase pangal, Jõelähtmel, Jägala joal, Rakveres, Avinurmes

Kui Maardust Narva poole sõita, aga mitte kiirteed, vaid merepoolset teed mööda, siis võib võsa vahel näha kõrget ja järsku Ülgase panka. Selle kõrgeimat, 20-meetrist tippu kutsutakse Hõbemäeks ja seda kasutasid meie esivanemad ilmselt ohverdamispaigana. Kusagil siin asuvad ka vana fosforiidivabriku varemed ja kaevanduskäigud 1930-ndatest aastatest ja kus talvituvad nahkhiired. Neid varemeid ja käike peame kunagi kindlasti vaatama minema.

Tee viib edasi Koljunuki sadamasse, aga kahjuks on seal värav ees ja sisse ei lubata. Seetõttu ei saa sealkandis ka mere äärde minna.

Tagaplaanil Ülgase pank



Jõelähtme kihelkond on väga vana ja pühakodagi võib olla ehitatud esimeste seas Harju- ja Virumaal. Koguduse alguseks võiks tinglikult nimetada aastat 1219, mil Kallavere külje alt oma retke alustanud ristimisrühm ristis ümbruskonna inimesed. Kirik oli Jõelähtmel juba kindlasti 1220ndatel aastatel. Algselt täitis see nii kindluse kui kaubakiriku ülesandeid. Pühakoda on nagu ikka ajaloo jooksul korduvalt ümber ehitatud. Kunstiajaloolase Villem Raami oletusel võis Jõelähtme kirikul algselt olla koguni kolm torni, millest kaks lõhuti tema arvates 15. sajandil. Õnnetu juhuse tõttu jättis kahjutuli 1910. a sügisel jumalakoja torni ja katuseta. Uus katus ja torn valmisid 1912. a Sellest ajast tänaseni ei ole kiriku ilme enam suurt muutunud.

Jõelähtme kiriku ebatavalisusele viitavad ka mõned vanad pärimused. Üks lugu jutustab, kuidas Jõelähtme kiriku parandamise ajal vedanud üks töölistest teistega kihla, et ööseks altarile magama heidab. Õhtul teinud teised temale altarile aseme. Mees heidanud magama. Öösil tulnud kolm kirikuõpetajat kiriku. Üks nendest olnud selle kiriku õpetaja. Käskinud meest ära minna. Mees ei läinud. Õpetaja peksnud mehe raudvitsadega läbi. Hommikul mees õpetaja juure. Õpetaja ei teadnud öisest sündmusest midagi, seletanud, et kiriku peale vanne olevat pandud. Kolm õpetajat pidavat teda valvama: üks kes elab ja kahe eelmise õpetaja vaimud. Nõnda kestvat see põlvest põlve.

Jõelähtme kirik

Kabel

Selle põneva tee äärde jääb ka Eesti laiem looduslik juga Jägala juga. Selle kõrgus on 8m, laius 50m. Kevadise suurvee ajal on vaatepilt eriti tore, aga sellel kevadel peale lumevaest talve kahjuks suurvett ei ole.
Jägaala juga madala veeseisu ajal



Mõned pildidd ka Rakvere kesklinnast. Rakvere ajalooline turuplats muudeti 2004. aastal arhitektide Ott Kadariku, Mihkel Tüüri ja Villem Tomiste käe all uhkeks modernseks keskväljakuks. Siin on moodsa lahendusega bussipaviljon, kollased valgustid ja purskkaev. Lisaks saab näha Rakvere linna aukodanikule Arvo Pärdile pühendatud skulptuuri "Noormees jalgrattaga muusikat kuulamas", mis avati 2010.

Luminori panga reklaam

Arvo Pärt noorena

Killuke vana uute vahel

Avinurmes on põnev rong-muuseum. Aastatel 1928 kuni 1972 oli siin kitsarööpmeline raudtee Sondast Mustveesse, mis tõi piirkonna küladele tänu kaubavedudele tõelise õitsengu. 2001. aastal taastati raudteest 130-meetrine lõik, lisaks raudteesild ning vedur koos kohvik-, looma- ja platvormvaguniga. Soovi korral saab soojal ajal rongiga ka sõitu teha.



Vaikelu Võrumaal hommikusöögi ja laguneva laudakatusega

Tulbid, mida vesirotid pole ära jõudnud süüa

Sann

Tagaukse kõrval

Ilupilt punase õunapuuga

Varajane pojeng

"Reis metsa lõppu" Ekspeditsioon

Tartu Draamafestivalil kõnetas mind saadaolevatest etendustest just "Reis metsa lõppu". Nagu oligi oodata, oli tegemist intensiivs...