Kui Maardust Narva poole sõita, aga mitte kiirteed, vaid merepoolset teed mööda, siis võib võsa vahel näha kõrget ja järsku Ülgase panka. Selle kõrgeimat, 20-meetrist tippu kutsutakse Hõbemäeks ja seda kasutasid meie esivanemad ilmselt ohverdamispaigana. Kusagil siin asuvad ka vana fosforiidivabriku varemed ja kaevanduskäigud 1930-ndatest aastatest ja kus talvituvad nahkhiired. Neid varemeid ja käike peame kunagi kindlasti vaatama minema.
Tee viib edasi Koljunuki sadamasse, aga kahjuks on seal värav ees ja sisse ei lubata. Seetõttu ei saa sealkandis ka mere äärde minna.
|
Tagaplaanil Ülgase pank |
Jõelähtme kihelkond on väga vana ja pühakodagi võib olla ehitatud esimeste seas Harju- ja Virumaal. Koguduse alguseks võiks tinglikult nimetada aastat 1219, mil Kallavere külje alt oma retke alustanud ristimisrühm ristis ümbruskonna inimesed. Kirik oli Jõelähtmel juba kindlasti 1220ndatel aastatel. Algselt täitis see nii kindluse kui kaubakiriku ülesandeid. Pühakoda on nagu ikka ajaloo jooksul korduvalt ümber ehitatud. Kunstiajaloolase Villem Raami oletusel võis Jõelähtme kirikul algselt olla koguni kolm torni, millest kaks lõhuti tema arvates 15. sajandil. Õnnetu juhuse tõttu jättis kahjutuli 1910. a sügisel jumalakoja torni ja katuseta. Uus katus ja torn valmisid 1912. a Sellest ajast tänaseni ei ole kiriku ilme enam suurt muutunud.
Jõelähtme kiriku ebatavalisusele viitavad ka mõned vanad pärimused. Üks lugu jutustab, kuidas Jõelähtme kiriku parandamise ajal vedanud üks töölistest teistega kihla, et ööseks altarile magama heidab. Õhtul teinud teised temale altarile aseme. Mees heidanud magama. Öösil tulnud kolm kirikuõpetajat kiriku. Üks nendest olnud selle kiriku õpetaja. Käskinud meest ära minna. Mees ei läinud. Õpetaja peksnud mehe raudvitsadega läbi. Hommikul mees õpetaja juure. Õpetaja ei teadnud öisest sündmusest midagi, seletanud, et kiriku peale vanne olevat pandud. Kolm õpetajat pidavat teda valvama: üks kes elab ja kahe eelmise õpetaja vaimud. Nõnda kestvat see põlvest põlve.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar