laupäev, 29. juuli 2017

Lätimaal, Sänna mõis, Varstu kirik, Mõniste Talurahvamuuseum, Ape, Gaujiena mõis, Zvartava mõis, Jauna mõis

Käisime veel kolmandatki korda puhkuse ajal Lätis, seekord I ja U-ga, kes tulid järjekordset satsi renoveeritud aknaid tooma. Cesvaine loss oli neil juba nähtud, nii et otsustasime minna meie jaoks juba tuntud radadele Gaujienasse ja Zvartavasse.

Alustasime aga Sänna mõisast. See elas ikka oma segasummaelu. Hingelisi õuel ei näinud, küll aga palju märke elutegevusest. Ja üks kass oli ikka küll.

Sänna mõisa hingeline

Sänna mõis

...või segasummasuvila

Tegime peatuse ka Varstus ja selle väikese värvilise puukiriku juures mändide all. Uks oli kinni nagu alati, mitte kunagi pole meil õnnestunud siia veel sisse saada.

Mõniste Ritsiku kirik asub hoopis Varstus

Nagu piparkoogimajake

Küll aga ootas meid lahkesti Mõniste Talurahvamuuseum. Käisime siin alles eelmisel aastal, aga ikka oli tore vanu eksponaate vaadata. Eriti põnev on 1930-ndate aastate talurahvakauplus. Vahepeal on siia hulganisti kaupu ja sisustust juurde lisandunud. Muide, internet ütles, et Mõniste on vanim vabaõhumuuseum Eestis.

Poodniku elutuba

Letid ja riiulid täis väärt kraami


Taluniku majapidamistarbed

Tee ääres jäi silma omapärane ehitis, mis seisis mahajäetuna ja võssakasvanuna. Oletasime väljanägemise järgi, et ehk oli tegu 90-ndate baariga.

Omapärane ehitis

Kas endine pidutsemise koht?

Kus eelmised 139 maja asuvad, jäi meile mõistatuseks

Mõnistest viib ilus tee Apesse. Siia tee äärde jääb ka kuulus Metsavenna talu. Apes külastasime ehitus-, alkoholi- ja kaltsupoode. Mina leidsin kaltsarist pulmade jaoks ilusaid pitslinikuid, teised ostsid samal ajal läti õlut. Ehituspoes käisime puht huvist hindu võrrelda, kuna meil kõigil oli remont mitmel rindel käimas. I ostiski mingi segisti.

Selleks, et Ape ilusamast poolest ka aimu saada, sõitsime mööda Pasta ielat ja tegime väikese peatuse ka Raganas Klintise juures.

Raganas klintis

Meil oli plaan ka Apes süüa, aga selgus, et siinne ainuke kohvik pole laupäeviti avatud. I-punktist saime teada, et lähim söögikoht asub 10 km kaugusel Virešis. Tegu oli teeäärse sööklaga, mis osutus väga populaarseks ja rahvarohkeks. Parasjagu oli siin lisaks veel üks bussitäis pensionäre. Seisime leti taga sabas nagu õndsal nõukogude ajal. Õnneks käis teenindamine kiirelt ja poole tunni pärast oli meil kartul ja kaste kõigil ees. Söök oli täitsa hea ja ei maksnud ka eriti midagi. Ja rahvast muudkui vooris.

Kafejnica Pie Annas

Sööklamelu

Gaujiena poole pöörates nägime suuri plakateid - tegemist oli ilmselt Jazeps Vitolsi nimelise koorilaulufestivaliga. Igatahes oli mõisa ümber hulgim autosid ja rahvast ning paar suveniiri- ja näksimise telkigi püsti. Selgus, et tegu on siiski esinejatega, suurem rahvahulk oli ilmselt alles õhtuks tulemas. Mõisahoone taga käis kooriproov, eriti hästi laulmine neil siiski välja ei tulnud.

Gaujiena mõisahoone

Seekord saime ka sisse piiluda



Laulukoor harjutamas


Ilmselt elumaja

Gaujiena mõisa kohta olen siin blogis juba kirjutanud (07.2016), nii et pikemalt ei hakka sellel peatuma. Üks kena koht on ta kindlasti. Ka Zvartava mõisast kirjutasin samas blogis. Sööklast tuttav pensionäride buss oli juba siia jõudnud ja nende sabas hiilisime mõisasse sisse. Pensionärid olid juba ülemisel korrusel, meie vaatasime allpool ringi. I-le kui kunstiinimesele pakkusid siinsed maalid ja keraamika muidugi huvi. Ega siin aastaga palju muutunud ei olnud, üsna boheemlaslik mulje jäi endiselt. Aga mõisal on elu sees ja see on peamine.


Siin ilmselgelt keegi ööbib

Köök oli kõige põnevam




Kuna aeg oli juba hiline, siis sõitsime tagasi tuldud teed mööda ja külastasime möödaminnes ka Jaunlaicene mõisat. Tegu on jälle ilusas looduses asuva suurema kompleksiga ja millegipärast polnud me varem siia sattunudki. Peahoonet kahjuks ei ole säilinud, küll aga on siin mitmeid kõrvalhooneid. Leidsime mõisa pulmaehtes, peoseltskonda ootamas. Valged suured vesiroosid kaunistasid muruplatse ja palistasid teeääri. Materjalina olid osavad käed kasutanud pakkeporolooni, I oli sellest ilust täiesti "sillas". Ütleksin siinkohal, et maitse üle ei vaielda.

Piduehtes mõisapark


Pildi tegemise koht

Mõisakompleks oli tegelikult väga vahva

Läti külapoed on mu lemmikud

Uhked kõrvalhooned

Pulmaseltskonda me ootama ei jäänud, sõitsime edasi. Põikasime sisse ka Opekalnsi kiriku juurde, et seda ka reisikaaslastele näidata ja poole tunni pärast olime juba oma maakodus tagasi.


neljapäev, 20. juuli 2017

Lätimaal Aluksne kandis, Victors Kirpa muuseum, Stameriena mõis ja kirik

Mis puhkus see ikka Võrumaal on, kui mitu korda Lätis ei käi. Seda enam, et kaaslased vahetuvad. Seekord läksime koos Liisiga. Erilisi plaane ei pidanud, mõte oli Aluksnest ja selle loodusmuuseumist alustada. I-punktis ütles aga innukas noormees, et muuseum on täna suletud. Asendasime selle väikese šopinguga Aluksne butiikides, mis tegi kohe Liisi meele rõõmsaks. Hinnad, eriti muidugi söögipoes, on siin ikka fantastiliselt madalad. See kallutas meid ostma ebatervislikke saiakesi, mõniteist senti tükk ja väga värsked, ning neid kohalikus pargikeses ära sööma.

Kohalik pargike Aluksnes

Rohkem me siiski Aluksne vaatamisväärsustesse seekord ei süvenenud vaid võtsime suuna lõuna poole, eesmärgiks Stameriena loss. Tee ääres vilksatas silt kellegi Victors Kirpa muuseumisse, aga kuna see nimi meid kuidagi ei kõnetanud, siis sõitsime peatumata mööda. Õnneks märkas Avo terav silm silti ka vesiveski kohta. Kuna vesiveskid on minu nõrkus (lisaks sildadele), siis pöörasime tagasi ja leidsime endale üllatuseks eest väga vahva vabaõhumuuseumi. Eespoolnimetatud Viktors Kirpa oli selle asutaja 1985.aastal ja sellest peale on seda tublisti laiendatud ning eksponaate juurde toodud.

Armas külake

Veskihoone


Vaeslaps käsikiviga jahvatamas

Tuletõrjestaff

Elumaja

Kuna rahvast oli vähe, peale meie veel üks noorem paarike, siis tuli lahke giid isiklikult meiega kaasa ja avas kõikide hoonete uksed. Külakese servas oli tamm ja vana veskihoone, mille ühes otsas elati ka praegu. Lisaks hobusetall, aidad, kuurid, saun, suur rehealune ja ka pisut uuem hoone, ilmselt ürituste korraldamiseks. Ringkäigu lõpus ootas giid meid elumajas? väikese kange kohaliku napsi ja meeleivaga. Meile meeldis see väike muuseum nii väga, et ostsime isegi külmkapimagneti. Kuna ta on meie kodule üsna lähedal, siis siia tuleme kindlasti veelgi.

Perenaine pakub mett leivaga ja kanget napsi

Meie edasine tee oli kruusakattega ja kulges üsna inimtühjades paikades. Lätis on vahel kruusatee paremgi kui asfalt. Loodus oli siin ilus, kuigi piirkonnal asub väike mahajäetuse pitser. 




Tatrapõld mobiilimastiga

Roosad lehmad olid ainsad elusolendid selle tee ääres

Tee äärde jäi ka Kalna mõis

Rohtukasvanud paraaduks

Seda üllatavam oli leida uhket Aleksander Nevski katedraali sitendamas ja peegeldumas järvevees. Aga enne sõitsime läbi Stameriena asulast, mis oli ka väga põnev. Siin oli ühe tänava ääres ridamisi kummalisi suuri omapäraseid maju, ilmselt mõne vabriku töölistele elamuks ehitatud. Püüdsin otsida internetist midagi selle küla mineviku kohta, aga ei õnnestunud leida.

Omapärased majad peatänava ääres

Postimaja



Eelpoolmainitud kirik ja Stameriena loss asuvad Vecstameriena asulas. Maju seal kuigipalju rohkem polnudki peale kiriku, poe ja lossikompleksi. Uhke katedraali laskis 1904.a. ehitada mõisaomanik Johan Gotlib Eduard von Wolf peale abiellumist ortodoksist Sofia Potjomkiniga. Sisse me kahjuks ei pääsenud, aga järve kaldal kõrguv hoone oli väljastki piisavalt mõjuv.




Kiriku vastas on külapood, rohkem maju ümbruskonnas ei märganud

Ühes mõisakompleksi kõrvalhoonetest asub kena restoran Sonata, kus lätlastele tavapäraselt pakuti normaalseid roogi odava raha eest. Tahtsime istuda väljas, sest siinne ümbrus oli väga kenasti korda tehtud ja romantiline, aga vihma hakkas sadama ja nii pidime einestama avaras siseruumis. Lossi oli siit paarsada meetrit jalutada ja meie söömise lõpuks oli ka vihm järele jäänud.


Hästivarustatud baar

Tegemist on prantsuse neo-renessansistiilis muinasjutulossiga, mis on viimastel aastatel avatud ka külastajatele. Parajasti oli kohalik giid just alustanud hoone tutvustamist ühele aasiapärase välimusega noormehele ja nii liitusime ka meie grupiga. Giidi inglise keel oli küll pisut konarlik, aga ta suutis meile põhilise ära rääkida. Osaliselt on loss restaureeritud, aga suuremad tööd seisavad veel ees. Mõisa rajajaks ja omanikuks oli 1835. aastal Wolfide suguvõsa. Lühikest aega elas siin kuulus sitsiilia kirjanik Giuseppe Tomasi di Lampedusa, olles abielus ühega Wolfidest, ja kelle romaani "Gepard" järgi on Lucino Visconti ka samanimelise filmi teinud, peaosades Burt Lancaster, Claudia Cardinale ja Alain Delon.
 



Peale sõda asus siin põllumajanduskool ja selle jälgi on siiamaani teisel korrusel näha tühjade klassiruumide ja magamistubade näol. Esimesel korrusel on muljetavaldav paraadtrepiga vestibüül ja kenasti korda tehtud heledates toonides ballisaal.

Uhke paraadtrepp



Ballisaal 


Mõisahärra kabinet


Plaanisime külastada ka Cesvaine lossi, aga aeg oli juba hiline ja me otsustasime koju tagasi pöörduda. Et järgmiseks korraks ikka ka midagi vaadata jääks.

Järveke Vecstamerienas


"Reis metsa lõppu" Ekspeditsioon

Tartu Draamafestivalil kõnetas mind saadaolevatest etendustest just "Reis metsa lõppu". Nagu oligi oodata, oli tegemist intensiivs...