Rustikaalne romantika |
Peraküla rand on üks meie lemmikuid.
Tagasiteel tegime väikese "tunne oma kodumaad" ringi nagu tavaliselt. Peatusime Nõva Püha Olavi puukiriku juures, mis jättis oma vanade kiviristide ja kabeliga põneva mulje. Infotahvlilt saime lugeda, et tegu ongi tähelepanuväärse objektiga.
Kahte akent ehivad unikaalsed pärgamentpildid aastast 1836, mis jätavad mulje vitraažidest
Pärgamentaken |
Ainulaadne puidust ratasrist 1860. aastast |
1863. aastal valmis mõisniku Arthur von zur Mühleni algatusel ja kohalike elanike initsiatiivil Piirsalu evangeelse luteriusu kirik neohistoristlikus stiilis. Varem oli olnud Piirsalus 16. sajandil valminud puukabel, millest tuli ka külanimi Kabeli.
Rahvapärimuse järgi ehitati esimene puust kabel 16. saj. reformatsiooni tulekul. Asukohana taheti näha kas Rõuma küla või Piirsalu hiiemäge. Paar musti härgi pandud siis vankri ette, nood sammunud omatahtsi. Piirsallu jõudnud, heitsid mõlemad teepervele puhkama. Sinna rajatudki kirik.
Piirsalu kirik |
Koluvere linnus rajati 13.sajandil. Tänaseni säilinud hooned aga ehitati 14. sajandil ja linnus sai oma saksakeelse nime piiskopkonna vasallisuguvõsa de Lode järgi. Kogu linnus on ümbritsetud laia vallikraaviga, mis põhja pool läheb üle suureks paisjärveks. Seda täidavad veskitammiga üles paisutatud Liivi jõe veed. Nii paikneb kogu linnus kunstlikul saarel ning sinna pääseb vaid silla kaudu.
Ajaloo jooksul on kindlus käinud korduvalt käest kätte ja kuulunud nii sakslastele, rootslastele, taanlastele kui venelastele. Mitu korda on kindlus põlenud ja uuesti üles ehitatud. Peale teist maailmasõda rajati siia raskestikasvatatavate laste koloonia. Pikka aega aga paiknes siin vaimse puudega inimeste hooldekodu. Praeguseks on hooldekodu sealt välja kolinud ja loss kuulub eraomandisse. Lossi idaküljel asub suur müüriga piiratud park.
Juba mõned aastad on lossis avatud väike kohvik, kus on väga maitsvad koogid |
Meie väljasõidu viimane peatus oli Sipa Ohvripärna juures. Selle vanuseks peetakse 600 aastat ja tegu on Eesti jämedaima pärnaga. Rahvapärimuse järgi on Sipa ohvipärn ka armastuse puu. Kahjuks asub ta üsnagi kolhoosihõngulisel maastikul.
Pärn ja kolhoosilaudad |
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar