pühapäev, 21. juuli 2019

Lätimaal, Pedetses ja Ruusmäe mõisas

Mõtlesime sõita Lätti, kusagile, kus me veel käinud polnud, aga samas mitte kaugele. Valik langes Pededzele, kus Läti-Vene piir teeb väikese nurga. Pededze jõgi, eesti keeles Pedetsi, algab Kirikumäe järvest ja suubub lõpuks Daugavasse. Jõgi on väga populaarne paadimatkajate seas.

Sõitsime väiksemaid teid mööda ja sattusime ilusasse külakesse, kus sild viib üle Pedetsi jõe ja tee ääres vana kõrtsihoone. Sellest ka küla nimetus Lejaskrogs - krogs tähenddab kõrtsi läti keeles. Kõrtsihoone ise kuigi heas seisus ei olnud, aga aed oli kenasti korras ja lilled õitsesid. Perenaine, keskealine naisterahvas, tuli uksele ja rääkis meiega hea meelega pisut juttu. Selgus, et tegelikult elab siin majas tema ema ja naine ise elab juba ammu Riias. Siia käib päevas kaks bussi ja tööd ei ole. Eriti palju elanikke polegi külasse jäänud. Aga ennevanasti olevat siit läinud otsetee Irboskasse Venemaal ja selletõttu ehitati ka kõrts. Paraku hakkas see hoone juba ühest otsast kokku kukkuma.

Lejaskrogsi küla Pededze jõe ääres



Vana kõrtsihoone

Lilleaed

Pededze külla on põhiliselt venekeelne ja eriti huvitav ei tundunud. Leidsime siit ka ootamatu punamonumendi.


Ootamatu punamonument

Maja Pededzes

Riia - Pihkva kivitee ääres, mõned kilomeetrid enne Kornetit, avastasime enda jaoks täiesti uue vaatamisväärsuse - Grube dolomiidipaljandi ja hüdroelektrijaama. 10 meetri kõrgune dolomiidipaljand asub otse hüdroelektrijaama lüüside kohal Vaidava jõe kaldal. Siin leidub ka palju allikaid. Siia rajatud ka väike puhkekoht, kuigi paljand oli pisut võssa kasvanud. Vesiveski kõrval on ka väike puhkemaja ja kalakasvatus.

Grube dolomiidipaljand

Nagu teabetahvlilt lugesime, rajati esimene vesiveski siia 19. sajandil. 20. sajandi alguses rajati vesiveski asemel Grube papivabrik koos saeveskiga. Enne Teist maailmasõda töötas siin vabrikus 80 inimest, tegu oli piirkonna suurima tootmiskeskusega tol ajal. Mis tundub praegu üsna uskumatu, sest tegu on ikka Lätimaa jaoks tõelise pärapõrguga ja tänapäeval siin ümbruskonnas vaevalt, et üldse niipalju inimesi elab. 1944 lasksid taganevad sakslased vabriku õhku. Elektrijaam taastati 1951 paarikümneks aastaks ia seejärel, peale 25-aastast pausi, taastati see 1999 uuesti kohalike ettevõtjate poolt. Vanad turbiinid on huvilistele vaatamiseks välja pandud.


Vanad turbiinid

Hüdroelektrijaam Vaidava jõel

Kuna meiega oli vend Kalle, siis tegime ka veidi põhjalikuma Ruusmäe ehk Rogosi mõisa külastuse. Ise oleme seal muidugi korduvalt käinud, aga ikka ja alati on midagi uut. Õnneks olid uksed lahti ja me saime ka sisse vaadata.

Rogosi mõis


Väike muuseum keldris

Kastell-tüüpi Rogosi mõisa mainiti esmakordselt 1597. aastal. Oma nime sai mõis ja ümbruskond poola vürsti Stanislaus Rogosinsky järgi, kes valitses siin 17. sajandi alguses. 1939. aastal Rogoasi nimi eestindati Ruusmäeks. 130 aastat valitses mõisat Liebsdorffide suguvõsa. Sel ajal ehitati varaklassitsistlik peahoone. Abielu kaudu läks mõis 18. sajandi keskel üle Glasenappide suguvõsale ja nemad ehitasid ka tiibehitised, mis moodustasid uhke siseõuega mõisakompleksi. Historistsitlik väravatorn pärineb 19. sajandi keskpaigast. Praegu asuvad mõisas kool ja lasteaed, rahvamaja, raamatukogu, postkontor, infopunkt, jõusaal, külalistemaja, toitlustusettevõte ja väravatornis väike koduloomuuseum. Rogosi mõisa taga asub järve kaldal ilus park.

Uhke historitsistlik väravatorn

Muide, mõisas pidavat ka kummitama. Eriti tuntud on sinise kliendiga naine, keda arvatakse olevat nunna vaimu. Enne sakslaste tulkekut olevat mõisa asemel olnud klooster. Mis kloostriga tegu, ei ole teada, igatahes lõhkusid rüütlid sõja käigus kloostri ära ja asemele ehitati mõis.


neljapäev, 11. juuli 2019

"Tsaar Saltaan. Üleküpsenud muinasjutt"

Kõik vajalik õnnestunud teatrielamuseks on olemas. Esiteks superasukoht vana Sõbra tänava vene kiriku aias. See on väga mastaapne ehitis, aga seisab suhteliselt mahajäetuna nõukogude ajast saadik. Mingil hetkel, tõsi küll, sai kirik uued ja uhked kuplid, aga hoone ise on üsna väsinud olekuga ja aed rohtukasvanud. Seega igati põnev mängukoht.

Pühade Aleksandrite kirik



Enne etendust sai kuulata diakon Toomase ülevaadet kiriku ajaloost. Kahjuks rääkis ta võrdlemisi vaikselt ja kirikus kajas nii kõvasti, et suurem osa tekstist läks kaduma. Kavast lugesin, et Püha Aleksandri kirik ehitati 1914-1918 mõjutustega Vladimir-Suzdali vürstiriigi kirikuarhitektuurist. Nõuka ajal kasutasid seda Tartu Ülikool ja ERM laohoonena. Aastast 1995 on siin taas kogudus.


Kirikus valmistutakse pulmadeks

Lava - kivilpaatidega kaetud plats on kiriku taga. Laval seisab pikk musta riidega kaetud laud, mille alt tegelased erinevaid atribuute välja võtsid, kaasa arvatud suur hulk igat sorti samovare. Lisaks mõned kaserootsud, paar vaipa ja üks meresinine metallist pink.



Peolaud samovaridega

Kui neli musta riietatud küürakat mutti matuse pasunakoori meelega kiivakiskuvate helide saatel lavale komberdas, siis hakkas päris jube. Eriti kriipi oli Ingid Isotamme sõnatu ja näota ämm, kes terve etenduse aja kusagil vingerdas. Tegelikult oli ta muidugi äärmiselt naljakas, eriti tagaajamisstseenis ümber kiriku või lõpupoole, kus ta püüdis tsaaripalee võtmekimpu enda kätte nihverdada.

Toredad olid ka neli puhkpillimängijat. Lisaks mitmekesisele muusikale ja muudele häältele, olid paaril neist ka päris suured sõnalised etteasted.

Kolm peategelast, kolm õde ja vanamutti Marika Barabanštšikova, Karin Tammaru ja Terje Pennie esituses olid täiesti ületamatud. Barabanštšikova oli minu jaoks ikka suur leid. Ma ei teadnud, et tal sellised komöödianäitleja eeldused on. Tema ilmed ja liigutused ja väikesed nüansid panid ennast pidevalt jälgima ja minu jaoks sellest kolmikust pisut esile tõusma.

Barabanštšikovale sekundeerisid lustiga Karin Tammaru ja Terje Pennie. Eriti Tammaru tundub olevat sündinud karakternäitleja. Tal on oskus keha ja näoilmetega rahva sagedasi naerupahvakuid esile kutsuda. Tema lühike venekeelne lauluke oli minu jaoks pärliks. Kolmekesi moodustasid nad suurepärase kamba ja lustisid silmnähtavalt ka ise selles lavastuses.

Tekst oli vaimukas ja palju oli kifte lavalisi leide. Näiteks Volkonski pildi kasutamine Tsaar Saltaani kujutamisel. Või vaimukad tantsu- ja laulunumbrid. Paar korda sekkus ka ümbritsev "loodus" - koer hakkas haukuma just pingelise koha peal ja lõpus hakkas loojuv päike läbi lehestiku intensiivselt särama.

Ühesõnaga kõik oli olemas, mis vaja. Ometi ei haakunud ma millegipärast selle tükiga ja sama vist oli ka Liisiga. Miski jäi puudu, isegi igav hakkas vahepeal. Võib-olla oli põhjus selles, et sattusime selle aasta esimesele etendusele ja näitlejad olid veel pisut ebakindlad. Võib-olla oli asi selles, et alles üleeile nägime suurepärast "Kirvetüüd" ja järjest kahe etenduse nautimiseks pauerit ei piisanud.





teisipäev, 9. juuli 2019

"Kirvetüü" - Vanemuise suvelavastus

Võimas lavastus!

Kõigepealt tahaks kiita dramaturgi Ott Kiluskit. Eesti algupäranditel kipub ikka dramaturgia nõrgaks jääma - on tugevaid ja paljulubavaid kohti, aga siis vajub lõpp ära või vastupidi. Kilkuski draamas (või õigupoolest tragikomöödias) käib action kogu aeg, pinge on üleval esimestest stseenidest kuni võimsa ja elujaatava lõpuni välja. Vaatajale ei anta aega korrakski hinge tõmmata ja alguses nii ebamugavalt kitsad toolid ununevad kiirelt etenduse käigus.

Tegevus toimub segastel 90-ndatel ühes setu külakolkas. Tegelased, väga värvikas pande, esindavad enamasti rahva põhjakihti oma ropu kõnevärgi ja sama roppude tegudega. Eks see üks segane aeg oli, raha nappis ja igasuguseid tüüpe ujus pinnale, aga lavastus ei pretendeeri kindlasti ajastu tegelikule kajastamisele. Mina mäletan seda aega pigem helgena, aga eks ma elasin linnas kah.

Muidugi tuleb kiita ka lavastaja Mäeotsa. Olen näinud kõiki tema setoteemalisi lavastusi, alustades "Taarkast", mis oli kogukonnasündmusena väärt vaatamist pluss Merle Jäägeri suurepärane osatäitmine nagu alati. Edasised "Peko" ja "Obinitsa" olid juba võimsad mastaapsed lavastused, mis lisaks setu eksootilisele olustikule pakkusid ka üldinimlikke läbielamisi. Pluss Merca suurepärane mäng! Pluss paljude teiste näitlejate head osatäitmised. Pluss leidlikud lavastuselemendid nagu veoautoga kihutamine ja hobuvankriga sõit laval jne.

Kõik need elemendid on ka "Kirvetüüs" olemas. Vanad Volvod ja Mersud ja isegi traktor, kuigi selle viimasega siiski vastu minu ootusi lavale ei sõidetud. Seekord toimub etenduse hoopiski Tartus vanas Kammivabriku hoones Teguri tänaval. Ja taaskord on õnnestunud kohavalik lavastuse mõjuvusele kõvasti kaasa aidanud. Muidugi ka Iir Hermeliini ajastutruu lavakujundus (õigem oleks öelda lavade kujundus, sest tegevus toimus väga mitme erineva platsikese peal päris suurel territooriumil). Selle lavastuse paremaks nautimiseks oleks ehk õigem istuda hoopis tahapoole ja kindlasti keskele. Mina istusin teises reas pigem äärepool ning osa tegevust jäi liiga kaugele. Selle peale on lavastaja muidugi mõelnud ja kogu tegevus tuleb ka otseülekandena suurelt seina pealt. See aitas nii mõnegi stseeni mõistmisele kõvasti kaasa, näiteks Mait Malmsteni ja Ragne Pekarevi Andre ja tema naise Virve vestlus voodis, Andres Mähari Feliksi ja Kaia Skoblovi uue õpetaja "armustseenid", Liina Tennossaare Riina vaikne kaasatundev suhtumine invaliid Borkasse jne. Samas hakkas vaikselt kohti vahetav operaator mind pikapeale ikkagi pisut häirima ja etendusele sisseelamist segama.

Siit-sealt arvustustest ilmnev heliprobleem on küll minu meelest lahendatud, au ja kiitus muidugi näitlejatele, kes suutsid võõras setu keeles piisavalt selgelt väljenduda. Mõnel tuli see loomulikumalt välja, mõnel pisut aktsendiga, aga arusaadavalt igaljuhul. Minu puhul aitab muidugi ka võru keele mõningane valdamine tänu lapsepõlvesuvedele vanaema juures Mooste kandis ja suvekodule Võrumaal.

Küllap saab sedagi lavastaja arvele panna, et laval näeb sellist ansamblimängu, mida harva tavaliselt näha õnnestub. Ükski tegelane ei jäänud märkamatuks varjuks, kõigil oli oma koht ja tõeline lust osaleda. Alustada võiks jälle Merle Jäägerist, kellele seekord küll ühtki hingeminevat stseeni ei jätkunud, aga kelle lavaloleku iga hetke täiega nautisin. "Naase, undami nüit!" 5-liikmeline seto naiskoor oli võrratu! Liina Tennossaar on selline näitleja, kes mõjub igas osas orgaaniliselt, nii ka seekord õpetaja Riinana. Väga armas oli ka Kaia Skoblov ebakindla uue näona kolkakülas. Linda Kolde bravuurika poemüüja Vaikena ja minu jaoks täiesti tundmatu Silvi Jansons heatahtliku posijamoorina olid väga õnnestunud ja usutavad karakterid. Kõige rohkem on naistest lavaruumi Ragne Pekarevil ja tal olid nii mõnedki säravad etteasted nagu kaklus Matiga või klatš raamatukoguhoidja Reedaga.

Lavastuse peategelasteks olid siiski mehed. Praktiliselt kõigil neil on oma kummitus varasemast elust taagana kaelas. Ja kõik nad sooritavad uskumatuid lavatrikke. Kõige naljakam on nelja purupurjus tüübi sünkroonis trepist alla loksumine, eesotsas Margus Jaanovitšiga, kes pole enam ju noor mees. Braavo!

Uskumatu mees on Veiko Porkanen pidevalt purupurjus Mürkana. Tema, vaeseke, saab kõige rohkem räsida ja lendab pideval trepist alla. Tema peksmine ja rõdult allariputamine jõrmi Rauli poolt tundus juba päris ohtliku trikina. Ta on väsimatu algusest lõpuni ja mõjub väga usutavalt. Õnneks saab ta lõpus ka oma "lunastuse" Vaike näol.

Ott Seppa on tema pisimafiooso Enricona palju kiidetud ja ta on tõepoolest plahvatusohtlikult vägivaldne. Stseenid Mürka ja telekaga on väga vaimukad, samuti tema tobe surm ja viimane jõllitus publikusse.

Lavastuses on palju müstikat, aga see ei mõju õudsena. Näiteks surnud Borka ja Villi tasane ringikõndimine ja kõrvuti posija voodile istumine on väga naljakas. Lavastuses esinevad poisid on väga tublid ja usutavad, eriti videos.

Meestekambast olid minu jaoks mõjuvamad pisut tõsisemad karakterid Mait Malmsteni Andre ja Andres Mähari Feliks. Mõlemal on ka väga naljakaid kohti, aga nad ei püüa üle mängida ja jäävad inimlikuks ning haavatavaks. Andre kasvamine äpust võlgade ja lapsepõlvetraagikaga maadlevast mehikesest enesekindla abielumehe ja sõpra aasiva seltskonnalõvina on muljetavaldav. Väga õnnestunud roll jälle Malmstenil.

Malmstenile sekundeerib võimsalt Andres Mähar külaullike Feliksina. Ta on lõputult heatahtlik ja ilmselt alati naiste suhtes lootusrikas - ehk õnnestub oma luuletuste ja ilusate oksakestega keegi ära rääkida. Ta on natuke nagu Forrest Camp - alati instinktiivselt headuse poolel. Omamoodi tähenduslik on, et alguse stseenis, poisikeste rüselemises ja Villi kiusamises, on just Feliks see peamine kurja juur ja õhutaja.

Lavastuse lõpp lubab helgemat elu kõigile osalistele ja, nagu teada, eks see elu meil mõnda aega ju helgemaks läkski.



"Reis metsa lõppu" Ekspeditsioon

Tartu Draamafestivalil kõnetas mind saadaolevatest etendustest just "Reis metsa lõppu". Nagu oligi oodata, oli tegemist intensiivs...