Legend räägib Roosa mõisa omanikust, kes merehädas olles oli lubanud pääsemise korral kiriku ehitada. Pääsenud õnnelikult, täitiski ta oma lubaduse ning 1735. aastal sai Roosa oma esimese kiriku.
Praegune versioon on valminud 1893.aastal ja siin asub vendade Kriisade esimene kirikuorel aastast 1900. Sisse me kahjuks ei pääsenud, imetlesime väljast. Kirik asub kenal teeristil, üsna väheasustatud külamaastikul.
Külamaastik on selline:
Varstu on üks väga tore koht. Väikeses idüllilises külakeses on mändide all värviline puust kirik naljaka nimega Mõniste Ritsiku kirik. See on pühitsetud prohvet Ristija Johannesele ja on üks vanimaid õigeusukirikuid Võrumaal (1855).
Väike surnuaed kiriku juures.
Varstu busssipeatus on eriliselt silmatorkav. Paistab, et see on sobiv kogunemiskoht ka kohalikele.
Teel Varstust Mõnistesse avastasime veel ühe põneva koha. Järgisime teeviita ja leidsime mälestuskompleksi “Eesti kodu”. See kujutab sümboolset ahervaret, mis on ehitatud Mõniste valla Konnu külla ühe kunagise talu vundamendijäänustele. Mälestusmärk on pühendatud kõigile 1941 ja 1949 aasta küüditamisohvritele. Kompleks asub ilusa künka peal, kus on kena imetleda allpool laiuvaid põlde ja heinamaid. Parajasti käis just heinategu ja üks traktor müristas põllul, tekitades helge meeleolu.
Valga–Mõniste–Ape–Alūksne–Gulbene raudtee oli esimene kitsarööpmeline raudteeliin Liivimaa kubermangus, see avati 1903.Tänapäeval on sellest alles veel Lätis asuv Aluksne-Gulbene raudteelõik, kus vend Kalle paar aastat tagasi ka sõitmas käis (meie autotatranspordi abiga).
Kaardi järgi olime väga lähedal Naha külale - Eesti lõunatipule. No selle koha peaks ka üle vaatama. Sõitsime mõnda aega mööda metsasihte kuni leidsime mõned märgid sihtkohta jõudmise kohta.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar