Ligatne on kindlasti üks põnevamaid paiku Lätimaal. Ta asub Gauja jõe kaldal kuuel künkal. Siin on palju liivakivipaljandeid ja sadu koopaid, mida kohalikud elanikud kasutavad juba mitu sajandit keldritena. Asula keskpunktiks on 19.sajandil rajatud paberivabrik. Vabriku ajaloolised puidust tööliselamud on enamasti säilinud ja tänapäevani asustatud. Sel korral külastasimegi põhiliselt paberivabrikuga seotud paiku. Ligatne vaatamisväärsustega saab tutvuda liikudes mööda tähistatud rada. Rada on varustatud põhjalike infotahvlite ja kaardiga.
Ligatne paberivabriku vanimad elamud Zakusalas ehk Jänestesaarel on ehitatud 1884-86. Abielus vabrikutöölised said ridaelamus ühe toa, üksikud elasid soklikorrusel. Iga elamu otstes olid kahe-kolmetoalised eluruumid vabriku juhtivatele töötajatele. Elekter, vesi ja küte olid tasuta.
Paberivabriku vanimad elumajad, nendes majades on praegu külaliskorterid |
Ligatne paberivabrik asutati 1815. aastal ja on vanim siiani töötav vabrik Baltikumis. Vabriku kompleksi ajalooline keskus on unikaalne ja kuulub riikliku tähtsusega kultuurimälestiste hulka. Tänapäeval töötleb vabrik ümber vanapaberit.
Paberivabriku territooriumile uudistama ei lubata |
Ligatne on ilus ka looduse poolest. Õigupoolest ei sarnanegi ta niiväga linnale, kui pargile,keskväljaku asemel on suur tiik ja majad paiknevad hajali pigem keskusest kaugemal. Linnake asub kahe jõe, Ligatne ja Gauja ääres, mille kaldad moodustavad kõrgeid liivakivipaljandeid. Liivakivisse on uuristatud üle 300 koopa, mida kohalikud elanikud juba aastasadu kasutavad keldrite ja panipaikadena. 50 m kõrgune Lustūzis ehk Koopakivi asub küla keskuses ja on ilmselt kõige populaarsem vaatamisväärsus Ligatnes. Koobaskeldrid asuvad siin lausa kahel tasapinnal. Selfide tegemiseks ja võib-olla ka kaljude imetlemiseks) on ehitatud mugavad platvormid.
Lustuzis ehk Koopakivi |
Koobaskelder |
Koolimägi või Kõrtsimägi on asustatud 1889. aastal, kui paberivabriku omanik ehitas siia 18 korteriga elumaja ja kooli. Peale koolimaja valmimist muudeti endine Kõrtsimäe nimi Koolimäeks. Järgmisel kümnendil ehitati siia veel üks, seekord 24 eluruumiga ridamaja. Kool oli kasutuses kuni 2003. aastani.
Elumajad Koolimäel |
Esimene Ligatne Paberivabriku hoone oli Käsivabrik või Anfabrika, mis ehitati 1816. aastal. Kui 15 aastat hiljem valmis Peavabrik, jäi Anfabrikale teisejärguline funktsioon. Paberit toodeti siin põhiliselt käsitööna kuni 1870. aastani. Lüüside ja kanalite süsteem on tänaseni säilinud.
Paistab Anfabrika ja trepp kaladele üle veskitammi |
Ilusast punasest liivakivist Anfabrika kaljud on kuni 17m kõrged ja kuuluvad riikliku kaitse alla. Siinsed kaljukoopad on juba pikka aega hüljatud, kunagi hoiti neis veini ja toiduaineid. Anfabrika koobaste juurest läheb matkarada Ligatne keskusesse.
Anfabrika kaljud ja veskitamm lüüsidega |
Põnev vaatamisväärsus on ka Parv Gauja jõel, mis töötab veevoolu jõul. Parve kannavad kaks paati, millele on löödud peale lauad. Hetkel on jõge ületamas ka üks pruutpaar. Ilm oli tänavusele suvele omaselt palav. Vesi oli puhas ja kallas liivane, kasutasime I-ga juhust ja käisime ujumas.
Tagasiteel tegime loomulikult väikese kohvipeatuse minu lemmiklinnas Cesises.
Peatänav Cesises |
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar